Askerlik yeri sorgulama e-devlet kısa dönem

Kısa dönem askerlik yeri sorgulama, askerliği nerede yapacağım? Uzun süredir binlerce asker adayının beklediği soru demin açıklandı.

- Bu haber 15 kez okundu.

Askerlik yeri sorgulama e-devlet kısa dönem

Kısa dönem askerlik yeri sorgulama, askerliği nerede yapacağım? Uzun süredir binlerce asker adayının beklediği soru demin açıklandı. tukiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile askerlik yeri sorgulaması yapacak olan er adaylarının meraklı bekleyişi bitti.

Vatandaşlar, askerlik görevini yerine getireceği birliği öğrenebiliyor. Peki kısa dönem askerlik yerleri sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet askerlik yerleri öğrenme ekranına nasıl girilir? İşte teferruat.

KISA DÖNEM ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA (e-DEVLET): Çoğu kamu hizmetinin internet üzerinden yapıldığı e-Devlet Kapısı platformu ile kısa dönem askerlik yerleri de görüntülenebiliyor. Askere gidecek olan ve askerlik vazifesini yerine getirecek olan yüz binlerce vatandaşın beklediği askerlik yerleri, lahza itibarıyla e-Devlet sisteminden öğrenilebiliyor.

KISA DÖNEM ASKERLİK YERLERİ

Kısa dönem askerlik yerleri sorgulama işlemi için başlangıçta e-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi gibi istenen bilgiler ile antre yerine getirmek gerekmektedir. Ardından arama kutucuğuna "Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu" yazmak yeterlidir. Arama sonucunda askerlik yeri sorgulama sayfası görüntülenecektir.

öte yandan aşağıdaki link yardımıyla da kısa dönem askerlik yerleri sorgulama sayfasına aracısız olarak ulaşabilirsiniz.

ASKERLİK İÇİN SEVK EVRAKI NASIL ALINIR?: Askere gidecek olan vatandaşlar, askerlik yerleri sorgulama işlemini araştırırken bir yandan da sevk evrakının nasıl alınacağını araştırıyor.

Sevke alt yükümlüler, sevk edilecekleri derslik ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silah altına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 Ocak 2018 (bugün) tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabilecekler.

ASKERLİK GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEK OLAN VATANDAŞLAR İÇİN ULUSAL SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA: 1) Şubat 2018 Er Celp Döneminde Silahaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu'nun 45'inci Maddesi gereğince müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) Şubat 2018 Er Celp Döneminde;

a) 1998 Doğumlu ve Bunalrla ve Bunlarla İşleme Emrindeki Er statüsündeki yükümlülerden, belirtilen olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2018 olanlar,


b) Celp dönemi şubat 2018 olmadığı halde, Şubat 2018 celp döneminde silahaltına içerlemek isteyen yükümlülerden bu talepleri yerinde bulananlar,

c) Hukuki Nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, askıya alma ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden Şubat 2018 Er Celp Döneminde sevke emrindeki olanların sevkleri yapılacaktır.

3) Sevke bağlı yükümlüler, sevk edilecekleri derslik ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 Ocak 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.

4) Şubat 2018 er celbinde sevke yan yükümlülerden:

a) Birinci grupta sevke emrindeki olanlar sevk işlemlerini; (1) askerlik şubelerinden 12 Ocak – 31 Ocak 2018, (2) e-devlet üzerinden 12 – 25 Ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.


b) İkinci grupta sevke emrindeki olanlar sevk işlemlerini; (1) askerlik şubelerinden 01 Mart – 13 Mart 2018, (2) e-devlet üzerinden 01 – 08 Mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

c) Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını takdim etmek suretiyle PTT işyerlerinden veya PTT kart ile PTT matiklerden alabileceklerdir.

5) Şubat 2018 er celbi 1'inci grupta sevke alt olanlardan 31 Ocak 2018 dahil, 2'nci grupta sevke bağlı olanlardan 13 Mart 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi ardına kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 89'uncu maddesi gereğince bakaya işlemine alt tutulacaklardır.

6) 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 45'inci maddesi gereğince bu ilan yükümlülere tebliğ niteliğindedir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.