Kürtler operasyonu destekliyor!

Diyarbakır'da Cihannüma Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Parlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinin silahlanmasının Türkiye kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız ettiğini söyledi. Türkiye'nin hem iç güvenliği hem de hudut güvenliği açısından.

- Bu haber 11 kez okundu.

Kürtler operasyonu destekliyor!

Diyarbakır'da Cihannüma Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Parlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinin silahlanmasının Türkiye kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız ettiğini söyledi.

Türkiye'nin hem iç güvenliği hem de hudut güvenliği açısından böyle bir işlem yapmasının beklenildiğini gösteren Parlak, operasyonun seri şekilde devam ettiğini aktardı.

Aydınlık, operasyonun, Türkiye'nin sınır güvenliğini koruma amacıyla yapıldığını vurgulayarak, Suriye devletinin topraklarını işgal etmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Toplumun bütün kesiminin operasyonu desteklediğini anlatan Aydınlık, şöyle konuştu:

"Bu işlem Kürtlere karşısında yapılmıyor. Orada bir terör örgütü var ve bu terör örgütüne yönelik operasyon söz konusu. 'Operasyon Kürtlere yapılıyor' algısı sahiden bizim iç dinamiği olan Kürtleri etkilemeye yönelik bir hadise. 'Kürtler katlediliyor' algısını yayarak toplumda infial yaratmaya çalışıyorlar ama Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanının açıklamalarına baktığımızda sivillerin zarar görmeyeceğine yönelik açıklamaları oldu. Oysa terör örgütü bazı alanlara, mesken yerlerine sivilleri bırakarak böyle bir infial yaratmaya çalışıyor. Hükümetin mültecilere nasıl takviye ettiğini, yardım verdiğini hepimiz biliyoruz. Buradaki algı operasyonun çehresini değiştirmeye yöneliktir. Sivil katliamın olması katiyen laf konusu yok."

Operasyonun ardındaki 30 kilometrelik "tehlikesiz alan"a Türkiye'deki Suriyelilerin yerleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Aydınlık, Suriyelilerin kendi vatanlarına geri dönme hasreti içerisinde olduklarını dile getirdi.

"KÜRTLER OPERASYONU DESTEKLİYOR"

HDP ve onlara yakın sivil toplum kuruluşlarının halkı sokağa eğlence etme girişimlerinin her dönemde görüldüğünü açıklayan Aydınlık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Özellikle 6-8 Ekim olayları bizim hafızalarımızda. İnsanları sokağa çağırmalarının ardından 55 vatandaşımızın nasıl öldüğü hala hafızalarımızda taze. Bu saatten daha sonra Kürtlerin HDP'ye görünüm açılarında bir değiştirme söz konusu. Artık ahali onlara inanmıyor. Vatandaşlar operasyonun yapılış gerekçelerini de haklı görüyor. Çünkü pek bir inşa oluşturulmaya çalışıldı ki kendi içimizdeki Kürtlerin varlığını korkutma edebilecek bir yapıyla aleyhinde karşıya kalıyoruz. Bu saatten sonradan HDP ve güya yapıların halkı sokağa çağırma çağrısı akustik bulmaz. Vatandaşlar eylem çağrılarına cevap vermeyince onlar da çok kısık, küçük gruplarla yorumlama yapma zaruriyeti hissediyorlar. Bu açıklamanın da arkası gelmiyor çünkü vatandaş güvenmiyor artık onlara. Özellikle bölgemizde son zamanlarda yaşanan çukur siyasetiyle birlikte HDP'ye karşısında güvensizlik son derece arttı. Artık halk müziği hükümetten ve devletten yandan söylev geliştirmeye başladılar. Kürtler operasyonu destekliyorlar. Bu operasyonun da başarıya ulaşmasının kendi menfaatlerine olduğunu düşünüyorlar."

Adalet Sanayici ve Iş Adamları Derneği (HAKSİAD) Başkanı Ramazan Azboy ise Suriye savaşının yargı ekseninde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin kendini güvene elde etmek için operasyon düzenlediğini dile getiren Azboy, "Evet gerekliydi ve hatta çok geç kalmış bir operasyon olarak görüyoruz. Türkiye gibi bölgesel ve küresel hedefleri olan bir ülke, sınırlarının ötesinde kendisini orta ve uzun vadede uğraştıracak bir oluşuma izin veremez, vermemelidir. Küresel güçlerin oyuncağı haline gelen bir oluşuma katiyen müsade vermemeli. Suriye güvende olmadan Türkiye'nin de güvende olmayacağını biliyoruz. Suriye halkı geleceğine güvenle bakmadan, bizim de rahat içinde olmayacağımızın farkındayız." ifadelerini kullandı.

BATMAN

Tüm Sanayici ve Meslek Adamları Derneği (TÜMSİAD) Batman Şube Başkanı İdris Biçici ise harekatı ardına kadar desteklediklerini söyledi.

Suriye'deki terör örgütlerinin orada yaşanan otorite boşluğundan dolayı "emperyalist" güçlerin desteğini alarak Kürt halkına zulmettiğini bildiren Biçici, bu terör örgütlerinin bir lahza önce bertaraf edilmesi gerektiğini aktardı.

Suriye halkının terör örgütlerinden fazla çektiğini dile getiren Biçici, şöyle konuştu:

"Yeter artık, oradaki terörün bitirilmesini, halkın evine, memleketine dönmesini istiyoruz. Oradaki halka hiçbir rahat bırakmayan bu terör örgütüne yapılan operasyonun başarıyla geçmesini Cenabıhakk'tan niyaz ediyoruz. Biz daima olduğu gibi devletimizin yanında olduğumuzu, şanlı ordumuza dua ettiğimizi, Allah'ın ordumuzu ve askerimizi muzaffer kılmasını diliyoruz."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı Suat Özdemir de operasyonu desteklediklerini bildirdi.

Özdemir, "Roketlerin sınırlarımıza girmesi, şehirlerimize inmesi ve insanlarımızın şehit olmasının artık son bulması lazımdı. Operasyonu destekliyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımızın deyimiyle en kısa zamanda biter." diye konuştu.

ŞIRNAK

Şırnak İnsani Takviye Vakfı (İHH) Şube Başkanı Serdar Tatar, operasyonun başarıyla ilerlemesini gururla peşine düşüp takip ettiklerini, Türkiye'nin devlet olmanın gereğini yaptığını belirtti.

Tatar, "İnşallah bu operasyon sonucunda PYD/PKK, DEAŞ gibi ayrıca İslam hem de insaniyet için tehlike olabilecek tehditleri temizlenir. Biz de bunun için ordumuza duacıyız." dedi.

Sosyal medyada operasyonun Kürtlere yapılmış bir operasyon gibi gösterildiğine dikkati çeken Tatar, Kürtlerin bu yalana inanmadıklarını vurguladı.

Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Orada Kürtlere yapılan bir operasyon yok başlıca Kürtlere zulmeden terör unsurlarının olduğunu görüyoruz. Suriye'de Esed zulmünün yanı sıra büyük zulmü, PYD ve PKK'dan görüyor. Hakiki Kürt düşmanı PYD/PKK ve DEAŞ'tır. Bunu Kürt olan sivil korumasız, günahsız çocukları öldürerek her zaman kanıtlamıştır. Devletimizin arkasındayız operasyonu da destekliyoruz."

BİNGÖL

MÜSİAD Bingöl Şube Başkanı Ali Akbana, Zeytin Dalı Harekatı'nı desteklediklerini söyledi.

Akbana, "Orada yaşamış halka, Kürtlere karşın bir işlem yok terör örgütlerine karşın bir operasyondur. Cenabı Mevlam tahsis bölge tüm askerlerimizi muhafaza ve muzaffer eylesin." ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ

MÜSİAD Elazığ İl Başkanı Hasan Uzun, ülkelerinin güvende yaşayabilmesi için sınırda gerçekleştirilen harekatın ardındaki olduklarını ifade etti.

Sınırdaki bütün askere dua ettiklerini belirten Uzun, "Ne Kürtler ne de Türkler artık terör örgütlerine prim vermez. Harekat ne Kürtleri ne Arapları ne de Türkleri kasıt alan bir harekat değildir. Oranın güvenli ve rahat içinde yaşaması gerekiyor ki komşu olarak biz de güven içinde yaşayalım." diye konuştu. 

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı İbrahim Kayaoğlu da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne başarılar dileyerek, sınır güvenliği ve Kürt kardeşleri için başlatılan harekatı desteklediklerini aktardı.

MARDİN

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, harekatı iş dünyası olarak desteklediklerini, harekatın en başından ardına kadar meşru olduğunu, bu noktada herhangi bir tereddüdün katiyen bulunmadığını söyledi.

Kasap, "Terörü sınır bölgemizden uzaklaştırmak, ileride bize dönecek olan silahları yok etmek, bize karşı silahlandırılan terörü imha etmek meşru müdafaa hakkımızdır. Rabbim, ordumuzu ve askerlerimizi korusun ve muzaffer eylesin inşallah." dedi.

SİİRT

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siirt İl Temsilcisi İbrahim Ethem Göztok, Türkiye'nin bundan önce olduğu gibi bugün de kendisinden yardım bekleyen mağdur ve mazlum halklara yardım elini uzatmaya devam ettiğini söyledi.

Harekatın sadece oradaki terör örgütlerine karşın olmadığını aktaran Göztok, "Ordumuz yedi düvele aleyhinde bir işlem gerçekleştirmektedir. İnşallah galip gelecektir. Ülkemiz tekrar tekrar kendisinden yardım isteyen mazlum insanlara takviye elini nasıl uzattıysa bugün de benzer şekilde uzatıyor ve yarın da benzer şekilde uzatacaktır." diye konuştu.

Siirt Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı Başkanı İsmail Şehitoğlu da Türkiye'nin yurt içinde olduğu gibi yurt açık havada da ülkenin birlik ve beraberliğini korkutma eden her türlü unsura karşı mücadelesini sürdüreceğini söyledi. 

Şehitoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün Afrin'de olan Mehmetçik, orayı yalnızca teröristlerden temizlemiyor, bununla beraber orada yaşamış kardeşlerimizin refah ve refaha kavuşması için yardım elini uzatıyor. Allah askerlerimizin yardımcısı olsun."

Anahtar Kelimeler:
Müsiad
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.