Kanal İstanbul nereden geçiyor ?

kanal istanbul nereden geçecek son dakika 2018,kanal istanbul nereden geçecek haritası,kanal istanbul projesi nerede yapılacak,kanal istanbul nereden geçecek 2018,kanal istanbul projesi haritasıULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan .

Kanal İstanbul nereden geçiyor ?
kanal istanbul nereden geçecek son dakika 2018,

kanal istanbul nereden geçecek haritası,

kanal istanbul projesi nerede yapılacak,

kanal istanbul nereden geçecek 2018,

kanal istanbul projesi haritası

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında açıklanan ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin detayları paylaştı. Kanal İstanbul'un geçeceği güzergah belli oldu. Kanal İstanbul Küçükcekmece-Sazlıdere-Durusu güzergahında olacak.

Söz konusu toplantı saat 09:30'da başladı. Daha önce proje kapsamında 5 alternatif üzerinde çalışıldığını belirten Arslan, söz konusu çalışmanın tamamlandığını söylemişti.

Bakan Arslan'ın açıklamalarını alttaki playerdan canlı takip edebilirsiniz...

Arslan, projenin, yap-işlet-devret kamu-özel iş birliği karma modeliyle yapılacağını, Kanal İstanbul çevresindeki yapılaşmanın kentsel dönüşümle çözüleceğini kaydetmişti. 

Bakan Arslan'ın açıklamaları şöyle:

- Ağustos 2017 tarihi itibarıyla çalışmalara başlandı. Güzergahların tespiti buna bağlı olacaktır. Sayısal model çalışmaların yapılması, deprem risk değerlendirmelerinin yapılması, rüzgar ve dalga ikliminin çalışmalarının yapılması ve entegre olacağı bütün projelerin yapılmsı bu yılbaşı itibarıyla çalışmalarımızı tamamladık.

- Çevresel koşullar ile maden alanlarını, sit alanları, hassas alanları, yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynakları ayrıca kanal uzunluğu, kamulaştırma gibi etkenler çerçevesinde de dikkate alınarak 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar devam ettirildi. 

Kanal güzergahı boyunca tek bir yer altı sularının bulunmadığı tespit edildi. 

Kanal İstanbul projesinde tsunami ile parametreler belirlenirken, kayıtlı tüm veriler çerçevesinde detaylı çalışmalar yapılmış ve olumsuz etkisinin olmayacağı da tespit edilmiştir. 

17 bin metre sondaj 2017 yılı sonu itibarıyla tamamlanmıştır. 

Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridroru Kanal İstanbul projesinin yolu olarak tespit edilmiştir.

Güzergah 45 kilometredir. 

Küçükçekmece Gölü'nden başlayacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER