banner62

Sokaklara kadın eli değdi

Adana’da daha önce sadece erkeklerin yaptığı sokak temizliğinde görevlendirilen 7 kadın, sabahtan akşama kadar sokakları kendi evleri gibi temizleyip evlerine ekmek götürüyor.Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü sokak temizliğinde...

Sokaklara kadın eli değdi
banner57
Adana’da daha önce sadece erkeklerin yaptığı sokak temizliğinde görevlendirilen 7 kadın, sabahtan akşama kadar sokakları kendi evleri gibi temizleyip evlerine ekmek götürüyor.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü sokak temizliğinde kadın dönemi başlattı. Sözlü, ilk etapta 7 kadını işe alarak sokak temizliği için görevlendirdi. Daha önce Türkiye genelinde erkeklerin yaptığı sokak temizliğini Adana’da kadınlar yapmaya başladı. Onları sokaklarda bir elinde süpürge bir elinde kürekle gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Yıllarca evlerinde temizlik yapan kadınlar ve bu konuda uzman olan kadınlar artık Adana’nın sokaklarını temizlemek için seferber oldu. Kadınların yaptığı temizlikten vatandaşlar da memnun çünkü onlar sokakları kendi evleri gibi dip bucak temizleyince sokakta bir kağıt parçasını bile bulmak mümkün olmuyor.
Sokak temizliğine başlayan 7 kadından 2’si Ziyapaşa Bulvarı’nda görevli 36 yaşındaki Ümmühan Arinç ve 38 yaşındaki Nuray Orak. Bu iki kadın sabah saat 08.00’de bulvara gelip temizliğe başlayıp akşam saat 17.00’ye kadar çalışıyor. Kadınlar hiç durmadan yerde gördükleri bütün çöpleri sanki kendi evlerini temizliyor gibi temizlik yapıyorlar.

"KOCAM HASTA ÇALIŞAMIYOR EVE BEN BAKIYORUM"
Evli ve iki çocuk annesi olan Ümmühan Arinç, çalışıp eve ekmek götürmekten çok memnun olduğunu belirterek, "İşe başlamamızın üzerinden fazla geçmedi. Ancak çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bu işi daha önce sadece erkekler yapıyordu ancak biz de evde sürekli temizlik yaptığımız için bu işi biliyoruz. Bizi görenler önce şaşırıyor ancak sonra alışıyor. Bize ’siz erkeklerden daha iyi temizliyorsunuz’ diyorlar ve bu nedenle bizden çok memnunlar. Biz de sabahtan akşama kadar işimizi yapıyoruz. Çevremizi sokakları temiz tutmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
Arinç eşinin hasta olduğu için çalışamadığını, bu nedenle iki çocuğuna da buradan kazandığı para ile ekmek götürdüğünü, bu nedenle gurur duyduğunu, daha önce ev hanımı olduğunu ilk kez çalıştığını ifade ederek, "Başkan Sözlü’ye bize böyle bir iş imkanı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Onun sayesinde eve ekmek götürüyoruz" dedi.
3 çocuk annesi Orak ise bir haftadır sokakları temizlediğini çok olumlu tepkiler aldığını vurgulayarak, "Eşim rahatsız çok çalışamıyor şu an işi yok. Çocuklara ben bakıyorum" diye konuştu.

KADINLAR VE ERKEKLER FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Kadın temizlikçileri gören vatandaşlar, temizlik görevlisi olarak kadınların çalışmasını önemli bulduklarını belirtti. Kadınlar ise temizliği erkeklerin daha iyi yapacağını, erkekler ise kadınların sokakları daha iyi temizleyeceğini söyledi. Bazı erkekler ise kadınların zaten evde temizlik yaptığını bu nedenle sokakları da iyi temizleyeceğini ifade etti.
Ayrıca kadınların temizliğinden vatandaşların memnun kaldığı, bu nedenle temizlikçi kadın sayısının 30’a çıkartılacağı öğrenildi.
(İHA)
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2015, 10:13
banner59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER