banner62

Yeni açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Türk-Meslek'in araştırmasına tarafından, ocak ayında 4 şahsiyet ailenin istek sınırı bin 615, yokluk sınırı 5 bin 262 lira olarak hesaplandı.

Yeni açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı
banner57

Türk-Meslek'in araştırmasına tarafından, ocak ayında 4 şahsiyet ailenin istek sınırı bin 615, yokluk sınırı 5 bin 262 lira olarak hesaplandı.

Türk-Iş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya hazırlamak ve temel gereklilik maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını vermek nedeniyle her ay yapılan "özlem ve yokluk sınırı araştırması"nın ocak ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya tarafından, ocak ayında 4 kişilik ailenin dinç, dengelenmiş ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken yiyecek harcaması tutarını açıklayan "özlem sınırı", bin 615 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve yarı ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına eşit gelen "yoksulluk sınırı" ise 5 bin 262 lira oldu. Hesaplamalara göre, 4 şahsiyet bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçen aya kadar 7 lira, geçen yıla tarafından 136 lira artış gösterdi. Fakirlik sınırı tutarı ise son bir ayda 24 lira, geçen yılın ocak ayına göre ise 444 lira arttı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 998 lira 88 kuruş hesaplandığı ocak ayında, Ankara'da yaşamış 4 karakter ailenin gıda için yapması gereken minimum masraf tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0,46 çoğaltma gösterdi.

Yiyecek enflasyonunda son 12 ay itibarıyla çoğalma oranı, baz etkisiyle, yüzde 9,22 olurken, yıllık ortalama çoğaltma yüzde 9,71 olarak hesaplandı.

Kıymanın fiyatı düştü, kuşbaşınınki arttı

Araştırmaya kadar, ocak ayında süt, yoğurt, peynir grubundaki bütün ürünlerde artış görüldü. Bu Nedenle, aylardır fazla bir değişim görülmeyen bu grupta saptama fiyat artışları mutfak harcamasına olumsuz yansıdı.

Dana kıyma fiyatında "ucuzluk" kampanyası sonucu gerileme görülürken, kuşbaşı fiyatı arttı. Sakatat ürünleri (dana ciğer, kalp, böbrek) ile tavuk fiyatı bu ay yeniden benzer kaldı. Balık fiyatında büyüme görüldü. Yumurtanın tane fiyatı 7 kuruş azaldı. Bakliyat ürünlerinin fiyatları, ürün bazında bazı fiyat ayarlamaları olmasına karşın ortalamada fazla değişmedi.

Yaş sebze-meyve fiyatları, mevsim şartlarının olumlu seyretmesi ve kış ürünlerinin ağırlıklı olarak pazarda yer almasının etkisiyle artı artma göstermedi. Bu gelişme mutfak harcamasına olumlu yansıdı. Ortalama sebze-meyve fiyatı geçen ay 4,08 lira iken, bu ay 4,02 lira olarak hesaplandı. Ekmekte gramaj azaldı lakin fiyat değişmedi. Pirinç fiyatı değişmezken, un, makarna ve bulgur fiyatı azıcık çoğaltma gösterdi. Tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçek yağı fiyatı yeniden değişmedi. Siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı da aynı kaldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 13:41
banner59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER