Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye'nin üst düzey SİHA'ları sayesinde can kayıpları azaldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamalarından satır başları:"Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye'nin üst düzey SİHA'ları sayesinde can kayıpları azaldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamalarından satır başları:

"Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz. Cebrail şehri ve bazı köyleri işgalden kurtarıldı."

"30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan'a verilen sözler hayata geçmemiştir. İşgal altında olan bölgeler bize verilirse barış sağlanır.  Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, "Karabağ Ermenistan'ın değil" demelidir. Ateşkes için bize uluslararası garantiler verilmeli. Her iki taraf askerlerine talimat vermelidir. Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilme takvimi vermeli. İşgal altında olan bölgeler bize verilirse barış sağlanır. Biz hep müzakere masasında olumlu tavır sergiledik"

"Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik. Ermenistan meseleyi küresel bir sorun haline getirmek istiyor. Bizim Ermenistan topraklarında gözümüz yok. Ermenistan saldırmamız için bizi provoke ediyor. Tarihi adalet diyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır"

"Türkiye güçlü bir devlettir, Türkiye bu işlerde faal olmalıdır. Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesaretli açıklamaları birçok ülkeye uyarı olmuştur. Tüm kürsülerden biz birbirimizi destekliyoruz. Türkiye bundan sonraki barış sürecinde mutlaka olmalıdır. "

Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.

(Fransa bizden özür dilemeli) Fransa olmayan şeyleri üstümüze attı. Bizden özür dilemeli. Dağlık Karabağ bizim toprağımızdır. Bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi? Bu topraklarda kanunsuz olarak Ermeniler bizim bütün abidelerimizi yıktılar. Bunu görmüyorlar mı? Bu tarz yaklaşımlar kabul edilmez. Biz buna sessiz kalamayız. 

Rusya ile bugün birçok alanlardaki ilişkiler çok yüksek seviyededir. 2 ülke de bu ülkeye strateji partnerlik ilişkisi açısından yaklaşmaktadır. Rusya bu meseleye ilişkin çok mesuliyetli ve büyük ülke gibi tavır gösteriyor. Olumlu mesajlar gelmektedir. Herhangi bir tarafı tutmuyor.

(Ermenistan neden Tovuz'a saldırdı?) Neden onlar Temmuz ayında bu provokasyonu Azerbaycan sınırında yaptılar? Onların hangi hedefleri vardı. Bir hedefi vardı. Ermenistan bizim doğrudan kendilerine saldırmamızı istiyor. Biz onların sınırını geçelim diye... Ermenistan Rusya'nın bu sürece dahil olmasını istiyor.

Esas amaçları Azerbaycan topraklarını işgal etmek ve petrol boru hattına geçip orayı kontrol altına almaktı. Geçemeyince, geri çekildiler ve yardım istediler.

Ermenistan'da çok derin bir kriz yaşanıyor şuanda. Bu kriz neticesinde siyasi ilişkileri bozuldu. Paşinyan, muhalifleri hapse atıyor şuan.

(Ermenistan'ın kara propagandaları) Azerbaycan'a karşı kara propaganda bir saniye durmuyor. Birkaç sebebi var. İlki, Ermeni lobisi bize karşı daima harekatta. Bizim üstümüze leke atmak, imajımızı batırmak çabasındalar. Ermeni lobileri dünyanın birçok ülkesinde var. Bize saldırıyorlar. Olmadık yalanları uyduruyorlar. Bu çatışma döneminde Ermeni lobisi tüm gücünü sevkedip, kara propagandalarını ortaya koyuyor ama bize yapışmıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı iki kez bizi aradı, 'delil gösterin' dedim. 'İstihbarat malumatı' var diyor.

Bizde Karabağ'daki PKK'lılarla ilgili istihbarat var. PKK sınıra getiriliyor. Eğitim ve talimat alıyorlar. Bugün de var. İhtimal çok büyük. Yüzde 100'e ulaşmayan tespitleri ortaya atmıyoruz.

Türkiye'nin F-16 uçağı Ermeni uçağını vurdu dediler. Bu kara propaganda üyeleri bunu ortaya attı. Bize çamur attılar, leke vurdular. Sonra yalan olduğu görüldü. Özür dileyin.

(İHA-SİHA'lar) Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları sayesinde can kayıpları azaldı. Bu SİHA’lar Türkiye'nin potansiyelini gösteriyor, bizi güçlendiriyor. Can kaybımızı önledi. Daha çok insan helak olabilirdi. Bunlar Türkiye halkının potansiyelini gösteriyor. Biz çok mutlu ülkeyiz ki, Türkiye gibi bir müttefikimiz, kardeşimiz var. Türkiye'nin bize gösterdiği manevi destek ve savunma ürünlerinin bizde olması bizi güçlendirir. Türkiye NATO'da ikinci ülkedir. Kimse Türk ordusunun karşısında duramaz. Bunu herkes gördü. Bizim de kimse karşımızda duramayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER