banner64

Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! Kardeş ülkeyle 5 anlaşma imzalandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a gerçekleştirdiği tarihin ardından aralarında Star yazarları Halime Kökçe ve Sevil Nuriyeva İsmayılov'un da bulunduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırdı, değerlendirmelerde bulundu.Tarihi Azerbaycan ziyaretini değerlendiren Başkan Erdo.

Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! Kardeş ülkeyle 5 anlaşma imzalandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a gerçekleştirdiği tarihin ardından aralarında Star yazarları Halime Kökçe ve Sevil Nuriyeva İsmayılov'un da bulunduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırdı, değerlendirmelerde bulundu.

Tarihi Azerbaycan ziyaretini değerlendiren Başkan Erdoğan şöyle konuştu:

Azerbaycan ziyaretimizde ikili ilişkilerimizi de ele aldık ve 5 anlaşma imzaladık. İlişkilerimizi bundan sonra da her alanda geliştirmeye devam edeceğiz. “BMC AZ Şirketi ile Azerbaycan Otoyolları Devlet Acenteliği Arasında Anlaşma Protokolü”, “BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Bakü Ulaşım Başkanlığı Arasında Anlaşma Protokolü”, “Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ajansı ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Arasında Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Medya Alanında Stratejik İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladık. Ayrıca, “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 25 Şubat 2020 Tarihinde Bakü’de İmzalanan Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Anlaşma’ya Getirilen Değişikliklere Dair Protokol” de imzalandı. Yani artık pasaportla değil kimlik kartı ile gidiş gelişlerin yapılabileceği bir süreç olacak. Adeta Kuzey Kıbrıs ile olan gidiş gelişlerdeki uygulamayı burada da yapmış olacağız.

Bu anlaşmaların dışında, özellikle karşılıklı yatırımların artırılması hususunda, ticaret ve turizm alanlarında çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Karabağ’ın yeniden inşasında biz Türkiye olarak önemli bir rol oynayacağız. Gerek alt yapıda gerek üst yapıda atacağımız adımlar olacak. İnşallah bir yıla varmadan özellikle Karabağ bölgesinin yeniden şekillenmesini sağlayacak adımların atılması yönünde bir karara da değerli kardeşim İlham Aliyev’le varmış bulunuyoruz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER