banner62

Nihat Ali Özcan ABD’nin PKK’ya biçtiği rollerin listesini çıkardı

ABD'nin Suriye'de kara gücü olarak kullandığı PKK/PYD'ya verilen rolleri Güvenlik uzmanı yazar Nihat Ali Özcan Milliyet gazetesindeki köşesinde yazdı.

Nihat Ali Özcan ABD’nin PKK’ya biçtiği rollerin listesini çıkardı
banner57

ABD'nin Suriye'de kara gücü olarak kullandığı PKK/PYD'ya verilen rolleri Güvenlik uzmanı yazar Nihat Ali Özcan Milliyet gazetesindeki köşesinde yazdı. "PKK/PYD bir ‘İngiliz anahtarı’ mıdır?" başlıklı köşesinde Özcan, ABD'nin PKK/PYD'ye biçtiği rolleri madde madde sıraladı.

SURİYE'DEKİ VARLĞINA MEŞRUİYET SAĞLIYOR: İlk olarak, PKK/PYD, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığına meşruiyet sağlayan “endemik” bir grup. İkincisi, ABD, PKK/PYD eliyle Rusya’nın varlığını Suriye’de sınırlıyor. Müttefiki PKK/PYD’yi koruma altına alarak bu niyetini her fırsatta gösteriyor. Nitekim ABD uçakları geçen hafta, Rus Özel Askeri Şirketi çalışanlarının Fırat’ın doğusuna geçme teşebbüsüne sert tepki verdiler. Çok sayıda Rus ölürken, ABD gerekçesini müttefiki PKK/PYD’yi korumak olarak açıkladı.

FEDERAL SURİYE PLANI: PKK/PYD’ye biçilen üçüncü rol, siyasi süreçte Esad’ın otoritesini ve geleceğini sınırlamak. Muhtemelen, yeni anayasada Kürtleri PKK/PYD temsil ederken, federal bir Suriye’de ısrarcı olunacak. Bu çerçevede PKK/PYD’nin sistemin “kilit taşı” olması için gerekli adımlar atılacak. Planın işlemesi sadece askeri kapasiteyle değil, Sünni Araplarla zorunlu iş birliği, petrol, su ve tarım alanlarının denetimiyle tahkim edilecek. Böylece 2003 sonrası Irak’ta kurulmaya çalışılan federal modelin ana fikri olan “Petrol gelirleri etnik, mezhebi farklılıkları bir arada tutar” fikrinin bir daha hayata geçirilmeye çalışılacağı anlaşılıyor.

İRAN'IN ETKİSİNİ KIRMA: Dördüncü neden, İran’ın bölgedeki etkisini kırmak için ABD’nin PKK/PYD’ye yüklediği misyondur. PKK/PYD öncü rol üstlenirken, bir yandan da Sünni Araplarla bir arada hareket etme ortamı inşa edilmeye(!), mekanizmalar kurulmaya çalışılıyor. Bu sayede İran’ın Lübnan’a uzanan nüfuzu kırılırken, PKK/PYD de İsrail’in güvenliğine katkı sunmuş olacak.

TÜRKİYE'Yİ ÖRGÜTLE MASAYA OTURMAYA HAZIR HALE GETİRME DÜŞÜNCESİ: Son olarak, PK/PYD, Türkiye’yi güneyde kuşatarak DAEŞ’in Suriye’den çıkışına mani olurken, bir yandan da Türkiye’nin Sünni Araplar üzerindeki “etkisi”nin kırılması hesaplanmaktadır. Ayrıca kapasite inşa eden PKK, “askeri yenilmezlik” propagandasıyla, kamuoyuna takdim edilirken, bir süre sonra Türkiye’nin örgütle masaya oturmaya hazır hale gelebileceği umulmaktadır.

ABD’nin PKK’ya biçtiği rol listesi oldukça “iddialı”. PKK/PYD böylesine ağır bir yükü hem kendi, hem de ABD adına Ortadoğu’da taşıyabilir mi, bekleyip göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 07:55
banner59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER